Fiatalok jövője és határon átnyúló együttműködések az inDOKK 2024 konferencián
2024. szeptember 27-29. között Szegeden került megrendezésre az inDOKK 2024 konferencia, amely a Dél-alföldi és vajdasági ifjúsági szervezetek számára kínált kiváló lehetőséget a kapcsolatépítésre és a közös gondolkodásra. A háromnapos esemény témái többek között a következők voltak: a fiatalok jobb megértése, a határon átnyúló IPA Interreg-IPA CBC Hungary-Serbia Programme bemutatása és a civil szervezetek közötti kapcsolatok létrehozása és fellendítése. Az eseményen több mint húsz vajdasági és magyarországi ifjúsági szervezet képviseletében, közel száz fiatal és fiatalokkal foglalkozó szakember vett részt.
A konferencia nyitónapján, pénteken a résztvevők a Szegedi Partfürdő Kempingben gyülekeztek, ahol a regisztrációt követően egy különleges csapatépítőben volt részünk, ami nem más volt, mint sárkányhajózás a Tiszán! Ezt követően a fáradt csapatot igazi laktató közös vacsora várta, majd elkezdődtek az ismerkedős játékok. Ez az este remek alkalom volt arra, hogy a fiatalok és a fiatalokkal foglalkozó szakemberek kötetlen formában ismerkedjenek meg egymással. Ez a pár közösen töltött óra megalapozta az elkövetkező napok közösségi hangulatát.
Szombaton a Szent-Györgyi Albert Agóra adott otthont a konferencia szakmai részének. Elsőként az Agóra igazgatója, Orbán Hedvig köszöntötte a résztvevőket, majd Dr. Bene Tamás motiváló szavai hangoztak el. A délelőtti program Kispéter Andrea, a Bűnmegelőzési Központ elnökének előadásával indult, aki a különböző generációk gondolkodásmódjáról és a fiatalok jövőjéről beszélt. Ezt követően Borus Virág mutatta be az IPA Interreg programot, amely határon átnyúló együttműködéseket támogat Magyarország és Szerbia között. Szokolai Sándor, az Alternatíva Egyesület projektkoordinátora pedig a GenerAction nevű IPA projekt részleteibe avatta be a közönséget. Az eseményt Vajda Árpád, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára moderálta.
A délelőtti előadások után és a közös ebéd előtt interaktív programok következtek, ahol a résztvevők különböző ifjúsági szervezetek standjait ismerhették meg. Nagy sikert aratott a MédiaKommandó és a SzáguldóSztroik bemutatója is, ugyanis mindkét csapatból 2-2 fiatal járta a standokat egy pár kérdéses villám-interjút készítve a szervezetek képviselőivel!
Délután szekcióülések és műhelymunkák zajlottak, ahol a résztvevők különböző csoportokban dolgozhattak együtt. Négy különböző szekciómunka közül lehetett választani, amelyek célja a fiatalokat és a szakembereket érintő aktuális témák megvitatása és a legfontosabb ifjúsági szolgáltatások fejlesztésének elősegítése volt.
- Az egyik kiemelkedő műhely, amely az Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetsége (ISZOSZ) által valósult meg, az „OnTopic – Az ifjúság hangja” elnevezésű nagyszabású ifjúságkutatásra összpontosított. Fazekas Anna, a műhely vezetője, szociológus és ifjúságkutató, a „Ifjúsági munka nyitott szemmel” elnevezésű foglalkozást vezette, amely lehetőséget biztosított a résztvevők számára, hogy aktívan hozzájáruljanak az ifjúsági szolgáltatások alakulásához. A résztvevők remek témákat jártak körül, miközben egy fókuszcsoportos beszélgetés keretében osztották meg ötleteiket és tapasztalataikat az ifjúsági szolgáltatások fejlesztéséről.
- A következő szekciót Antal Ágnes, a Civil Start Egyesület elnöke és az ISZOSZ titkára vezette, amely a „Felkereső ifjúsági munka és az élménypedagógia kapcsolata” címet viselte. Antal Ágnes a foglalkozás során kiemelte, hogy milyen nagy jelentősége van a felkereső ifjúsági munkának. A szekció arra összpontosít, hogy a fiatalokat ott kell elérni, ahol ők vannak, és az ő igényeiknek megfelelően kell őket megszólatni. Úgy kell elképzelni, hogy a felkereső munka nem egyetlen formára korlátozódik, hanem különböző mobilizálható tevékenységeket is magába foglal. Az élménypedagógia pedig kulcsfontosságú eleme az ifjúsági munkának, hiszen lehetőséget teremt arra, hogy a fiatalok aktívan részt vegyenek a folyamatokban, ezzel szórakozva tanuljanak.
- A „Jó gyakorlatok” foglalkozás célja a résztvevők közötti tapasztalatcsere volt, amely lehetőséget biztosított a szervezetek számára, hogy bemutassák saját jó gyakorlataikat és bővebben mesélhessenek munkásságukról. A bemutatkozó szervezetek 20-25 percet kaptak a szakmai moderálás mellett történő prezentálásra, majd pedig a hallgatóság kérdéseire adtak válaszokat. A foglalkozást Faragó Alexandra és Nagy Evelin moderálták a szegedi házigazda, Alternatíva Egyesület képviseletében.
- A Csongrád-Csanád Vérmegyei Bűnmegelőzési Tanács által szervezett, „Közösségi tervezéstől az építésig” elnevezésű műhelymunkát Beke Márton, a Közösség – Tér – Település program (KTT) társalapítója és ügyvezetője vezette. A foglalkozás során a résztvevők a közösségi tértervezésről és közösségi építésről beszélgettek, megvizsgálva, hogy hogyan alkalmazhatók ezek a települési vagy városrészi közösségfejlesztő folyamatokban. A KTT keretében létrehozott hét közösségi tér adta az alapját a bemutatásnak és a közös gondolkodásnak. A program célja nemcsak a tudásmegosztás volt, hanem a közösségek fejlődésének elősegítése is, ami a résztvevők számára egyedülálló lehetőséget kínált a szakmai kapcsolatok erősítésére.
A nap végén egy összegző, plenáris beszélgetés zárta a szakmai programokat, majd este egy közös kocsmakvízzel folytatódott a kikapcsolódás.
A zárónap, vasárnap a GyepesMód Közösségi Térben telt, ahol a résztvevők közös tervezéssel és programértékeléssel zárták a hétvégét. A közös timeline elkészítése során az elhangzott ötletek és javaslatok alapján a jövőbeli együttműködések alapjait fektették le.
Az inDOKK 2024 remek alkalom volt arra, hogy a régió ifjúsági és ifjúsággal foglalkozó szervezetei közelebbről megismerjék egymást, tapasztalatokat cseréljenek, és közösen gondolkodjanak. Ezutón is köszönjük minden résztvevő aktív jelenlétét, és reméljük mindenki elmondhatja, hogy rengeteg új inspirációval és kapcsolattal térhetett haza.
Fényképek: Barna Gergely
Írta: Faragó Alexandra