„Kisbusz-kalandok 1.0.” azaz tanulmányút az IPA interrégiós együttműködés keretében
2024. október 29-én, reggel indult el Szegedről az a 9 fős kis csapat, amely Csongrád-Csanád vármegyei, fiatalokkal foglalkozó szervezetek szakembereiből, fiataljaiból állt, azzal a céllal, hogy ellátogasson a Zentára! A nap a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában kezdődött, majd ezután a Find the Smile egyesület csapatával töltöttük együtt a délutánt, miközben a várossal is megismerkedtünk. A program célja a tudásmegosztás, a fiatalok, szakemberek és a szervezetek közötti együttműködés erősítése volt.
Az egész nap az egymást követtő a jobbnál jobb programokról szólt! A szegedi csapat, a Csongrád-Csanád Vármegyei Vöröskereszt, a Mécses Alapítvány, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács, az Alternatíva egyesület és a Teleházak országos és regionális szervezetét képviselő szakemberek és fiatalok megérkezés után egyből célba vették főteret, ahol elkészült az elmaradhatatlan csoportkép a Zenta felirat előtt!
A rövidke turistáskodás után kezdődhetett a munka Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában, ahol különböző témákban hangzottak el prezentációk. Az intézményvezető asszony, és a zentai Find the smile egyesület vezetőjének köszöntőjét követően a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkárának előadása következett a generációk közötti együttműködés kihívásairól. Ezután fiatalok adtak elő a média hatásáról, valamint az iskolai média tevékenységekről, majd végezetül a MédiaKommandó műhely munkásságának bemutatása következett!
A prezentációkat követően egy műhelymunkára került sor, amely az instantújság készítésére fókuszált. A foglalkozás célcsoportját a marketing és média szakkör 25 diákja alkotta, akik lelkesen vettek részt a kreatív feladatokban, még címlapot is terveztek az igen szórakoztató fiktív eseményre: Datolyaszüret az Alföldön!
Az iskolában töltött pár óra után a jól megérdemelt ebéd következett, amit közösen fogyasztott el a két szervezet csapata a Total Fantastico étteremben. A délután hátralévő részében megtekintettük a gyönyörű stílusban épült több, mint 100 éves városházát és a Zentai csata emlékművét, innen pedig egyenesen a kilátótoronyba vezetett az út!
A nap zárásaként választható programok várták a résztvevőket: a helyi sörgyár és csokigyár látogatásai, amelyek során megismerkedhettek a gyártási folyamatokkal és megkóstolhatták a helyi termékeket.
Ez a tanulmányút remek alkalmat biztosított a partnereknek a tapasztalatcserére és a szakmai kapcsolatok erősítésére, hozzájárulva a jövőbeni, további sikeres együttműködésekhez.
Írta: Faragó Alexandra
Élménybeszámló a kis csapat egyik tagjától:
Ez már AZ a busz? – hangzott el a kérdés a csapatunk egyik tagjától ezen az októberi reggelen. Ugyanis az Interreg pályázat keretében beszerzett kisbusz várta a GyepesMód közösségi tér elé érkezőket, ami szinte felfoghatatlan volt mindenki számára és hatalmas öröm volt erre a kitelepülésünkre már a kapott buszok egyikével utazni. Zentát írtuk be a gps-be aznap végcélként, mert egy gimnáziumba vitt az utunk, hogy előadásokat, majd egy röpke workshopot tartsunk. Ebéd után találkoztunk a Find the Smile egyesület tagjaival, hogy együtt fedezzük fel a városházát és annak szövődményes történetét egy idegenvezető kíséretében. A kulturális programot követően lehetőségünk adódott megtekinteni a kilátóból elénk táruló festői szépségű panoromát – érdekesség, hogy a közel 50 méter magas toronyból tiszta időben még a szegedi Dóm is látható – amelynek köszönhetően sokunknak bővül majd az instagram feed-je. A tériszonyunk leküzdése után két részre oszlott a csapat, ugyanis az utolsó napirendi pontunkon a sör- vagy csokigyárlátogatás szerepelt. Az édes – vagy keserű – élvezeteket követően az utunk és a buszunk visszavezetett minket Szegedre.
Írta: Tényi Réka