AGÓRAbiztonságbiztonságos internethasználatcivilekdigitális világEz történtinternetes biztonságKözösségben biztonságbanProgram

Digitális védelem és ifjúsági perspektívák

2024. november 15-én Szegeden a Szent Györgyi Albert Agórában került megrendezésre egy különleges műhelykonferencia. Az esemény a digitális világ kihívásainak, az ifjúsági problémák, különösen a mentális egészség és a kiberbiztonság aktuális kérdéseire fókuszált. A „Kiszolgáltatott fiatalok a digitális világban” elnevezésű rendezvényt a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Központ és a Junior Achievement Magyarország Alapítvány szervezte. Szakemberek széles köre vett rajta részt, mint például rendvédelmi szakemberek, prevenciós szakemberek, oktatási és nevelési intézmények vezetői, iskolai szociális munkások, valamint más ifjúsággal és megelőzéssel foglalkozó szakemberek is ellátogattak az eseményre.

A műhelykonferencia délelőtt tízkor kezdődött. A résztvevőket Vajda Árpád, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára köszöntötte, majd ismertette az előadókat és a konferencia menetét. Beszédében kiemelte, mennyire fontos az együttműködés az ifjúsági szakértők és a közbiztonság szereplői között.

Az első előadást Szabó Tamás, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának szakembere tartotta, aki a kiberbiztonság aktuális kérdéseire és veszélyeire hívta fel a figyelmet. Kiemelte többek között a fiatalok, de a felnőtteket is érintő digitális eszközhasználattal járó kockázatokat, és gyakorlati tanácsokkal segítette a résztvevőket abban, hogyan minimalizálhatók ezek a fenyegetések, hogyan tudnak online is biztonságban lenni és ezt a tudást átadni a fiatalok számára. Ezt követően Uzsonyi Attila, alezredes, osztályvezető tanácsos, a Terrorelhárítási Központ szakemberének előadása ragadta meg a hallgatóság figyelmét, amely a magányos elkövetők pszichológiájáról és a megelőzési lehetőségeiről szólt. Esettanulmányokon és konkrét példákon keresztül mutatta be, milyen jelekre kell figyelni, hogy elkerülhetők legyenek a tragédiák. A következő előadást Dr. Fábiánné Páger Anna, az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat szegedi vezetője tartotta, melynek témaköre a depresszió, önsértés, öngyilkosság volt. Az előadó az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat elmúlt évek és az idei év statisztikai adatainak bemutatásával érzékeltette, milyen súlyos probléma az önsértés és az öngyilkosság a fiatalok, főként a 10-13 évesek körében. Az adatok nemcsak elgondolkodtatták a hallgatóságot, de a fiatalok jelzéseire történő azonnali reagálásra is ösztönözték a szakembereket. A délelőtt utolsó előadását Kertész András, társadalmi felelősségvállalási szakértő és a Magyar Bankszövetség szakembere prezentálta a biztonságos internethasználat edukációs lehetőségeiről, amely napjaink egyik legfontosabb témája a fiatalok nevelésében. Praktikus ötleteket és jól alkalmazható oktatási módszereket mutatott be, amelyek segítik a diákokat a felelős online jelenlét kialakításában.

Egy rövid szünet után interaktív workshop következett, amelyet ismét Kertész András vezetett. A középpontban a köznevelési intézményekben szervezendő, a 2025. évi „Pénz7” program kapcsán tervezett edukációs kampány módszertani eszközeinek és lehetőségeinek bemutatása állt, különös tekintettel arra, hogyan integrálhatók pénzügyi és vállalkozói ismeretek a köznevelési intézmények tantervébe. A résztvevők betekintést kaptak a jövő évi Pénz7 tankönyvének tartalmába, amely a pénzügyi és vállalkozói témák mellett magába foglalja a kiberbiztonság kérdéseit is több korosztály részére. A jelenlévők megismerhettek olyan gyakorlatokat, feladatokat, amelyek elősegítik az aktív digitális eszközhasználó fiatalok online térben történő biztonságos mozgását. Mindemellett a szakember tanácsokat is megosztott azzal kapcsolatban, hogy milyen egy erős, nehezen feltörhető jelszó, amelyet szintén fontos hangsúlyozni és megtanítani a fiatalok számára is.

A konferencia zárásakor Vajda Árpád hangsúlyozta, hogy az ilyen események alapvető fontosságúak a fiatalok támogatásában és a közösségek biztonságának növelésében. Az együttműködés erősítése és a jó gyakorlatok megosztása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a szakemberek hatékonyan tudjanak reagálni az ifjúságot is érintő társadalmi kihívásokra.

Ez az esemény nemcsak a résztvevők tudását bővítette, de egy platformot is teremtett a szakemberek közötti párbeszédhez, amely hosszú távon meghatározó lehet a helyi és országos kezdeményezések sikerében.

Írta: Szokol Mariann