AGÓRAbiztonságEz történtMédiakommandóProgram

Együttműködés a bűnmegelőzésért – szakmai workshop Csongrád-Csanád vármegyében

A szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra adott helyet a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács 2025. évi első workshopjának. A rendezvény fókuszában az ágazatok közötti együttműködések megerősítése állt, a társadalomfejlesztés területén meghatározó vármegyei szereplők bemutatkozásával.

A regisztrációt követően Oláh-Paulon László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács stratégiai osztályának vezetője köszöntötte a résztvevőket, majd Vajda Árpád, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára az esemény moderátora mutatta be egy erőforrás-térkép első változatát. A térképen látható volt a vármegyében található Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok, Egészségfejlesztési Irodák, közösségi színterek és intézmények, kulturális irodák, a Dél-Alföldi Társadalmi Esélyteremtési Igazgatóság szervezeti egységei, valamint gyerekházak és tanodák elhelyezkedése. Mindezek különböző rétegekben ki-be kapcsolható módon voltak megtekinthetők. Az erőforrás térkép további szolgáltatási pontokkal, szervezetekkel történő kibővítésének közös megvalósítására kérte a Tanács tagjait és partnereit a titkár.

A délelőtt további részében három, társadalomfejlesztésben érintett, vármegyei szervezet mutatta be tevékenységét. Elsőként Fodorné Hegedűs Judit, vármegyei kirendeltségvezető ismertette a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság Dél-Alföldi Társadalmi Esélyteremtési Igazgatóságának tevékenységét és a lehetséges kapcsolódásokat a bűnmegelőzés területéhez. A szervezet gyermekek és az ifjúság esélyegyenlőségének, felzárkózásának elősegítésén dolgozik, amihez kapcsolódó mentori támogatást nyújt. A lemorzsolódás ellen országosan 180 tanodában 6-18 éves fiataloknak iskolai tanítás után korrepetálásokat és tehetséggondozást kínálnak. A TEF a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiával összhangban végzi tevékenységét.

Folytatásként a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Iroda tevékenységét ismerhettük meg Molnár Elvira szakmai vezető bemutatásával. Az iroda díjmentes tanácsadást nyújt civil szervezetek számára (többek között jogi, pénzügyi, pályázati lehetőségekről), emellett civil véradásokat is szervez. Céljuk, hogy támogassák a Csongrád-Csanád vármegyében működő civil szervezetek munkáját, és elősegítsék a civil szektor fejlődését. A bűnmegelőzéshez idősekkel foglalkozó szervezetek, polgárőr szervezetek, valamint a katasztrófavédelem területén működő szervezetek által kapcsolódnak – ezzel is elősegítve a szektorok közötti együttműködést, amelynek eredményeképpen partnerségek alakulhatnak ki.

Végül a Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád-Csanád Vármegyei Igazgatósága nevében Börcsök Roland prezentációja zárta az előadások sorát. A vármegyei igazgatóságok feladata többek között a területen lévő közművelődési intézményekkel, közösségi színterekkel, kulturális civil szervezetekkel való kapcsolattartás, valamint mintaprogramjaikkal lokális gazdaságfejlesztő folyamatok elindítását segítik, támogatják a helyi közösségi kezdeményezéseket. Munkaprogramként például szolgált A Szakkör programban megvalósuló szakkörök, a jó gyakorlatokat összegyűjtő jógyakorlatoON.hu oldal, továbbá a falusi amatőr színjátszás újraélesztését szolgáló Pajtaszínház Program.

Az előadásokat követően lehetőség nyílt standoknál folytatni az eszmecserét. Három asztalnál helyezkedett el a három bemutatkozó szervezet, és amellett, hogy saját tevékenységükről és a lehetséges kapcsolódási pontokról zajlottak beszélgetések, egy Csongrád-Csanád vármegyét ábrázoló 120 darabos puzzle is várta az érdeklődőket. A zárás előtt a szervező csapat tovább vitte a puzzle feladvány játékosságát, ugyanis egy 10 kérdéses Kahoot feladvány megoldásával jelképes nyereményekért szálhattak versenybe a résztvevő szakemberek.

A rendezvény megfelelő teret biztosított a bűnmegelőzést fontosnak tartó szervezetek számára, hogy konkrét együttműködési lehetőségeket tudjanak feltérképezni, ezzel még szorosabbra fűzve a szervezetek közötti kooperációt.

Írta: Nagy Evelin

Fotók: Faragó Alexandra