Fiatalként is biztonságban az interneten!
A digitális világ veszélyeit ismertető kiberbiztonsági program a PÉNZ7 elnevezésű pénzügyi és vállalkozói témahét keretében valósult meg. A novemberi „Kiszolgáltatott fiatalok a digitális világban” című, szakembereknek szóló műhelykonferencia sikeres megrendezése után a Junior Achievement Magyarország Alapítvány és a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács ismét közösen szervezett szakmai eseményt. Immár a középiskolás korosztályt megcélzó, kifejezetten nekik szóló programot állítottak össze. Az eseményre 400-an jelezték részvételi szándékukat, amely számmal majdnem teljesen megtelt az Ifjúsági Ház nagyterme.
A rendezvényre való helyszíni regisztrációt követően mindenki helyet foglalt, majd Gergely Orsolya, a Junior Achievement Magyarország ügyvezetője, illetve Vajda Árpád, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára köszöntötte a fiatalokat.
Elsőként Szabó Tamás, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának szakembere osztotta meg ismereteit a fiatalokkal. Mivel rendkívül nagy szakmai ismerettel és tapasztalattal rendelkezik a gazdasági bűncselekmények területén, így hatékonyan tudta ismertetni a középiskolásokkal, hogy hogyan lehet némi odafigyeléssel megelőzni a bűncselekményeket, valamint hogyan tudjuk a környezetünkben élőket is óva inteni a kibertérben történő bűncselekményektől. Az előadás során szó volt banki csalásokról, közösségi média oldalak működéséről, valamint alapvető adatvédelmi szabályokról is.
Ezután gyakorlati példákon keresztül, a közönséggel párbeszédben következett Vári Éva Zsuzsanna (TEK Felderítési Igazgatóság III. Felderítő Főosztály) Sebezhető fiatalok – az „Online radikalizálódás veszélyei” című előadása. Az online radikalizálódás az a folyamat, amikor egy személy szélsőséges ideológiák hatására fokozatosan radikálissá válik az interneten keresztül. A közösségi média algoritmusai felerősíthetik a szélsőséges tartalmakat, és buborékokat hozhatnak létre, ahol a fiatalok csak hasonló gondolkodású emberekkel találkoznak. Azok a fiatalok, akik már beleszülettek az online világba, joggal gondolhatják, hogy tudatában vannak az internetes közeg és az okoseszközök használatával, hiszen gyerekkoruk óta ebben nevelkednek. Ez az előadás is remekül rávilágított arra, hogy nemcsak az idősebb generáció van veszélynek kitéve az interneten – bárki érintetté válhat.
Az előadásokat követően a házigazda szervezetek mukatársai egy interaktív workshopot tartottak, ezáltal a diákok mélyebb betekintést nyerhettek a kiberbiztonság világába. A beszélgetésre főként azokat a diákokat várták, akik az iskolájukban a kibervédelem, az internet biztonság „szószólói” lehetnek, vagy érdeklődtek a téma iránt, és szerettek volna kisebb körben véleményt formálni a kiberbiztonságról.



A rendezvény célja volt, hogy a résztvevők átfogó képet kapjanak a digitális világ és a kiberbiztonság aktuális kihívásairól, mindezt a fiatalok biztonságára vonatkoztatva. A rendezvény során a résztvevők olyan gyakorlati ismeretekkel és módszerekkel gazdagodtak, amelyek segítségével hatékonyan támogathatják a digitális térben való biztonságos létezést és fejlődést, ezáltal pedig tudatos használóvá váljanak.
Írta: Nagy Evelin