Kerekasztalbeszélgetés a gyermek- és ifjúságvédelem éve jegyében
Május 29-én a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőrkapitányság épületében zajlott a Kiszolgáltatott fiatalok a digitális világban elnevezésű kerekasztal-beszélgetés, amelyet a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács és a Junior Achievement Magyarország közösen szervezett.
Az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) 2025-ben kiemelt stratégiai célként kezeli a gyermek- és ifjúságvédelmet, amely a „Gyermek- és Ifjúságvédelem Éve” elnevezésű átfogó program keretében is kifejezésre jut. A kezdeményezés egy komplex cselekvési terv, amelynek célja, hogy a gyermekek és fiatalok biztonságát, jólétét és fejlődését a lehető legoptimálisabb módon segítse.
A jövő generációjának védelme és támogatása alapvető fontosságú a társadalom egésze számára – ezért a program keretében különös hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, az áldozatsegítésre, valamint a fiatalok bűnmegelőzési ismereteinek bővítésére.
A résztvevőket Batiz István vármegyei elnök köszöntötte. Ezután Abaházi Dávid r. őrnagy bűnügyi főkapitány helyettes tájékoztatója következett, aki a megjelentek számára ismertette a rendőrség gyermek- és ifjúságvédelmet érintő tevékenységeit. A beszédeket a bűnmegelőzési osztály vezetője, Mózesné Toronykőy Márta r. alezredes asszony zárta, aki a napi konkrét működésről osztott meg ismereteket.
Az esemény további részében a megjelent szervezetek képviselői részletesen tájékoztatták a jelenlévőket az általuk végzett gyermek- és ifjúságvédelemmel kapcsolatos tevékenységeikről. A felszólalások során átfogó képet kaphattunk a különböző kezdeményezésekről és programokról, amelyek a fiatalok biztonságát és jólétét hivatottak szolgálni. Több felszólaló hangsúlyozta, hogy a gyermek- és ifjúságvédelem területén elengedhetetlen a korai felismerés és a gyors reagálás. A jelzésadás pedig nem csupán a szakemberek, hanem a közösség, a szülők, a pedagógusok és maguk a fiatalok osztott felelőssége is.



A kerekasztal-beszélgetést Vajda Árpád, a Csongrád-Csanád Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára moderálta, aki a jelenlévőket felkérte, hogy a tárgyalt témák kapcsán ismertessék saját tervezett és végrehajtandó feladataikat, majd ezután az egymás tevékenységeit kölcsönösen megismerő kör után arra kérte a résztvevő szervezeteket, hogy egy idővonalon mutassák be azokat a szakmai aktivitásokat, amiket az év hátralévő részében terveznek, és amelyekhez várják partnerszervezetek kapcsolódását. Ezután a szakemberekben megfogalmazódott együttműködési lehetőségeket vették számba a résztvevők
A szakmai esemény zárásként Batiz István elnök úr mondott köszönetet a meghívottak aktív részvételért. Az értekezlet megerősítette azt a meggyőződést, hogy a hatékony gyermek- és ifjúságvédelem csak összehangolt és proaktív munkával valósítható meg. A program következő megbeszélése szeptemberben várható, amikor a közreműködők az együttműködés megvalósítása érdekében végrehajtott gyakorlati kapcsolódási pontokról és azok végrehajtásáról adnak tájékoztatást.
Írta: Nagy Evelin
Fotók: Varga Viktória (Csongrád-Csanád Vármegyei Polgárőr Szövetség)